کودکان در معرض عفونت ها قرار دارند، از این رو، رعایت بهداشت نقشی حیاتی در سلامتی کودکان بازی می کند. کودکان عاشق بازی با خاک و گل هستند و برای کشف هر چیزی آن را لمس می کنند. آن ها توپشان را از یک جوی کثیف بر می دارند و در خاک و گل و لای می غلتند. لذا انگشتان و دست های کوچکشان، میکروب های متعددی را در خود حمل می کنند که می تواند لبخند را از روی لبان آن ها محو کند و کودکان را مبتلا به بیماری کند. در ادامه به معرفی 10 راهکار برای آموزش اهمیت شستن دست ها به کودکان را می پردازیم.

شستن دست ها اولین خط دفاعی در برابر میکروب ها

از آن جایی که کودکان، خاک و گل و سایر وسایل را لمس می کنند، میکروب ها و بیماری ها را با خود حمل می کنند. شستن دست ها به طور منظم و درست، اولین خط دفاعی در برابر بیماری ها و عفونت ها است. میکروب ها عمدتا از راه های زیر گسترش می یابند.

  • لمس کردن دست ها یا سطوح کثیف
  • مواد غذایی و آب آلوده
  • تماس با کسی که عفونت دارد
  • تماس با مایعات بدن کسی که بیمار است (برای مثال: تماس با قطرات سرفه، عطسه، بزاق و ...)

هنگامی که کودکان در معرض میکروب ها قرار می گیرند، اگر چشم ها، بینی یا دهانشان را لمس کنند، می توانند به راحتی بیمار شوند. هنگامی که کودکتان بیمار می شود، پیش از این که سایر اعضای خانواده را بیمار نکند، از بیماری وی آگاهی نمی یابید. برای جلوگیری از بیمار شدن کودکتان و سایر اعضای خانواده تان، عادت دست شستن را در خانه تان رواج دهید. شستن دست ها از بسیاری از بیماری ها، از سرماخوردگی گرفته تا عفونت های جدی، مانند: آنفلوانزا، هپاتیت و اسهال جلوگیری می کند.

اهمیت شستن دست ها

شستن دست ها تنها به بزرگسالان محدود نمی شود، کودکان، پیش دبستانی ها و نوپایان نیز باید دستان خود را پیش از غذا خوردن، پس از توالت کردن و هنگان آمدن به خانه بشویند و از شیوع و گسترش میکروب ها و بروز بیماری جلوگیری کنند. شستن دست ها برای کسانی که مبتلا به بیماری هستند، بسیار مهم است.

به کودکتان اهمیت رعایت بهداشت را آموزش دهید و به او توضیح دهید که چرا شستن دست ها پس از توالت کردن مهم است.

هنگامی که کودکتان می خواهد غذا بخورد به او توضیح دهید که تمیز کردن دست ها به طور کامل پیش از غذا خوردن بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت میکروب ها داخل غذا می روند و از این طریق به بدن افراد منتقل می شوند.

هنگامی که کودکتان مدفوع یا چیزی همانند آن را لمس می کند، به او آموزش دهید که باید دست هایش را بشوید و تمیز کند.

10 راه برای آموزش اهمیت شستن دست ها به کودکان

شما ممکن است بگویید به اندازه کافی بر اهمیت شستن دست ها تاکید کرده اید، اما چگونه می توانم به کودکم آموزش دهم که دست هایش را بشوید. به یاد داشته باشید که نباید بیش از حد بر حذف میکروب ها تاکید کنید، زیرا ممکن است کودکتان درباره میکروب ها دچار پارانوئید یا بد گمانی شود. شما نباید کودکتان را مجبور کنید، اما می توانید کاری کنید که او از فرایند آموزش لذت ببرد. در ادامه به راهکارهایی اشاره می کنیم که تعادل را در این زمینه بر قرار می کند و به کودکان به خوبی درباره شستن دست ها آموزش می دهد، اما در عین حال آن ها را دچار ترس و بد گمانی نمی کند.

1. هدایت کنید و الگوی خوبی باشید

کودکان نمی دانند چه چیزی کثیف است و هیچ نظری درباره میکروب ها ندارند. شما باید صبور باشید، لبخند بزنید و با مثال آموزش دهید. در ابتدا، آن ها از بازخورد شما یاد می گیرند و سپس آن ها در مدرسه درباره میکروب ها می آموزند. بنابراین خودتان پیش از صرف غذا و پس از توالت کردن به طور کامل دست هایتان را بشویید.

2. شستن دست ها را به یک فعالیت بامزه تبدیل کنید

گرفتن دستانتان زیر شیر آب ممکن است برای شما یک تجربه معمولی باشد اما برای کودکتان یک تجربه جدید و شگفت انگیز است. در حقیقت، دیدن کودکتان که با جریان آب سرگرم است، جالب است. آبپاش ها و تفنگ های آبی اسباب بازی های مورد علاقه کودکان هستند.

3. یک تجربه جذاب ایجاد کنید

به کودکتان، یک حوله مخصوص که دارای شخصیت کارتونی مورد علاقه اوست، هدیه دهید. این هدیه، هنگامی که کودکتان برای اولین بار خودش دستانش را بعد از توالت کردن می شوید، می تواند یک جایزه بزرگ باشد. صابون ها یا مایع صابون های رنگارنگ انتخاب کنید تا کودکتان به شستن دستانش علاقه مند شود.

4. دسترسی به سینک را راحت کنید

کودکان کوچک هستند و سینک اغلب بالاتر از دستان کودکان قرار دارد. بنابراین برای دسترسی کودکتان به شیر آب یک پله یا یک صندوق زیر پای کودکتان قرار دهید. علاوه بر این، حوله و صابون نیز باید در دسترس کودکتان باشد.

5. آواز بخوانید

از کودکتان بخواهید که هنگام شستن دست ها، یک ترانه ای را که دوست دارد با صدای بلند بخواند. این کار، شستشو و تمیز شدن دست ها را تضمین می کند.

6. یک روال معمول ایجاد کنید

پیش از غذا خوردن، اعلام کنید که کودکتان باید دست هایش را بشوید. خودتان نیز این کار را انجام دهید. به طور مشابه، همین کار را پس از پایان غذا خوردن و هنگام خروج از توالت، انجام دهید. بدین ترتیب، شستن دست ها به یک روال معمول تبدیل می شود.

7. این فرایند را معتبر کنید

از کسانی که کودکتان واقعا بدان ها اعتماد دارد، مانند: پدر بزرگ و مادر بزرگ یا پزشک کودکتان بخواهید که درباره شستن دست ها تاکید کنند.

8. نکات مهم را گوشزد کنید

به کودکتان نکات مهمی را بیان کنید. مانند: شیر آب را پس از شستن دست ها ببندد یا سعی نکند بفهمد صابون چه طعمی دارد.

9. از منابع مختلف استفاده کنید

برای فهماندن اهمیت شستن دست ها به کودکتان، از کتاب ها، داستان ها و رسانه های خلاق و تعاملی استفاده کنید.

 10. مواد پاک کننده همراه داشته باشید

همیشه سینک و شیر آب وجود ندارد. لذا شما باید مایع ضد عفونی کننده یا دستمال مرطوب در کیف دستی خود داشته باشید تا از ورود میکروب ها به بدن کودکتان جلوگیری کنید.

گزارش تصویری